Planeta Małpy

Chcesz wiedzieć z jakich opakowań korzystam oraz co zrobić, żeby po tym jak dostarczę Ci w nich pyszności dać im szansę na drugie życie?
No to czytaj!

Bez zobowiązań

Pudełka, folie, butelki

Obecnie moje pudełka są z białego polipropylenu, czyli plastiku. Starzy zjadacze pamiętają, że eksperymentowałem też z różnego rodzaju innymi pudełkami, między innymi z pulpy trzcinowej i analizowałem ich wpływ na dżunglę.

Dlaczego wybrałem PP?

  • Produkcja tworzywa PP charakteryzuje się najniższą emisją dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji. W porównaniu z innymi tworzywami sztucznym jest to „najczystszy” polimer.
  • Ilość odpadów powstających przy produkcji substancji jest mała. Polipropylen w pełni poddaje się recyklingowi.
  • Biały plastik przy dobrej segregacji ma największą szansę na drugie życie, jest najłatwiej rozpoznawany przez maszyny wykorzystywane w sortowniach.
  • Podczas spalania związku odzyskiwane są duże ilości energii - o wiele większe niż podczas spalania innego typu plastiku.
  • Rozkład PP jest ekologiczny, nie tworzy odpadów oraz niebezpiecznych gazów.
  • Stosunkowo niskie zużycie zasobów potrzebnych do produkcji skutkuje niższą ceną.
  • Opakowania z innych tworzyw, opisywanych przez producentów jako biodegradowalne nie poddają się tak łatwo recyklingowi, a biodegradacji ulegają tylko w specyficznych warunkach, które nie występują na wysypiskach śmieci gdzie trafią po wyrzuceniu.

Dobrze segregowany plastik według małpiej analizy jest lepszy dla Mamy Dżungli niż opakowania, "eko", które podlegają biodegradacji jedynie w specyficznych, niewystępujących na wysypiskach warunkach i składają się zazwyczaj z elementu pulpy papierowej i PLA. Sposób ich utylizacji nie jest oczywisty i wymaga potwierdzenia w gminie. Niektóre zalecają wyrzucanie opakowań do koszy na papier, a inne - nawet po rozdzieleniu elementów - do koszy na odpady zmieszane.

Bez zobowiązań

Torba papierowa

Moje torby nie są foliowane i w całości (łącznie z uchwytem) wykonane są z niepowlekanego papieru.

Segregacja

Wolny Czas

Torba

Jeśli możesz wykorzystaj ją ponownie w jakimś małpim celu, a kiedy zechcesz się z nią rozstać to wrzuć ją do pojemnika na PAPIER.

Małpi kalendarz

Pudełka

Jeśli zostały w nich jakieś resztki to wyrzuć je do odpadów zmieszanych. Nie oszczędzaj pudełka i pacnij w nie parę razy żeby je oczyścić, ale nie myj go - chyba, że Twoja gmina wydała takie zalecenie. Opróżnione wrzuć do pojemnika na PLASTIK.

Małpi kalendarz

Folie

Folię potraktuj tak jak pudełka, oczyść i wyrzuć do pojemnika na PLASTIK. No chyba, że jest z nią bardzo źle i cała jest upaćkana pysznościami.

Łatwe zarządzanie

Butelki i zakrętki

wypij wszystko do ostatniej kropli, a butelkę i zakrętkę wrzuć do pojemnika na PLASTIK. Jeśli dasz radę, możesz wcześniej usunąć z niej etykietę, którą wyrzuć do odpadów zmieszanych.